Dobrze znane i stosowane naturalne nawozy

Ekologiczne uprawy od kilku lat z powodzeniem na nowo zdobywają rynek gospodarczy. Zapotrzebowanie na produkty posiadające więcej wartości odżywczych od sztucznie modyfikowanych roślin przynosi nie tylko korzyści zdrowotne, ale i zyski dla hodowców. Nic więc dziwnego, że przykładają oni wiele starań w prawidłowy rozwój swoich upraw.

Rodzaje skutecznych nawozów organicznych

najlepsze naturalne nawozy organiczneW ekologicznej hodowli roślin jedną z fundamentalnych zasad jest użycie naturalnych nawozów wzmacniających ich wzrost i odporność. Rodzaj nawozów, dawkowanie oraz częstotliwość ich stosowania należy dokładnie dopasować do potrzeb danego gatunku roślin. Rozróżnić możemy kilka rodzajów naturalnych nawozów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, sposobem pozyskiwania, ale składem wartości odżywczych. Aby uznać glebę za żyzną, trzeba w niej rozpoznać duże zasoby potasu, azotu, fosforu, magnezu i wapnia. Nie wszystkie tereny jednak posiadają ich wystarczająco, a dodatkowo z roku na rok ich ilość w glebie ulega degradacji. Pierwszym, dobrze znanym nawozem jest kompost, składa się on przede wszystkim z przetworzonych odpadów gospodarstwa domowego oraz roślin. Ziemia wzbogacona w kompost staje się pulchniejsza i lepiej przepuszcza wodę. Kolejnym „pochłaniaczem” wody jest torf. W swoich warstwach przytrzymuje on porcje wody, które w razie potrzeby pobierają rośliny. Dodatkowo dostarcza im potrzebnej próchnicy. Równie dobrze znane najlepsze naturalne nawozy organiczne to oczywiście obornik, gnojówka oraz kurzy nawóz. Przekazują one wewnątrz gleby wiele składników mineralnych sprzyjających rozwojowi roślin. O ile gnojowicę najlepiej stosować na dużych powierzchniach z dala od terenów mieszkalnych, to przekompostowany obornik nie wydziela przykrego zapachu- nadaje się więc również do przydomowych ogródków. Warunkiem nawożenia gleby obornikiem i gnojówką jest przestrzeganie zasad sezonowości. Ze względu na roztopy, można stosować tego typu nawozy jedynie w okresie od 1 marca do 30 listopada. Nie dostosowanie się reguł może skutkować przedostaniem się nawozu do zasobów wody pitnej.

Do nawozów organicznych zaliczyć możemy oczywiście wsparcie roślinne z flory szybko rosnącej (rozdrobniona i wkopana w ziemię, rozkłada się tworząc warstwę próchnicową), kory drzew iglastych, odpadów biohumusowych czy bogate w magnez i mikroelementy odpady węgla brunatnego. Te ostatnie, szczególnie nadają się na niewielkie tereny, np. ogródki czy działki.