Czy wszystkie bakterie są szkodliwe?

 

Wokół nas jest są ich miliardy: podzielone według gatunku, funkcji czy występowania. Wiele z nich wciąż jest nie znana człowiekowi, a to, że powstają coraz to nowsze szczepy bakterii wcale nie przybliża naukowców do zdefiniowania ich faktycznej ilości. Co możemy na ich temat powiedzieć w chwili obecnej?

Jak zwalczyć infekcje bakteryjne?

testy na bakterieBakterie narodziły się miliardy lat temu i to właśnie dzięki nim powstało, a także rozwinęło się wszelkie życie na planecie. Te mikro żyjątka, mimo że nie są dostrzegalne gołym okiem, towarzyszą nam na każdym kroku. Niektóre są tak blisko nas, że poznały nas od najbardziej dogłębnej strony. Bakterie możemy sklasyfikować według dwóch podstawowych kategorii, do tych, które są szkodliwe dla człowieka, oraz tych, które nie mają co do nas złych zamiarów. Ten typ jest nazywany probiotykami: pomagają one m.in. w trawieniu oraz wspierają układ odpornościowy. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie dochodzi do zakażeń spowodowanych przez własną florę bakteryjną. Na rozwój infekcji mają wpływ ciała obce dostające się do organizmu (np. w przypadku transplantologii lub cewnikowania) oraz w sytuacje, w których jest on narażony na silne działanie medykamentów (np. chemioterapia). Zaburzenia gospodarki bakteryjnej objawiają się przez silne bóle brzucha oraz nudności. Istnieje ryzyko powstania wrzodów żołądka, a więc jeszcze przed udaniem się do lekarza warto wykonać testy na bakterie, które dostępne są w aptekach. Możemy pobrać próbkę do badań na dwa sposoby: z krwi lub kału. Są one w stanie w kilkudziesięciu procentach wykazać ewentualność zakażenia. Jednakże nie są to testy na tyle wiarygodne, by opierać na nich metodę leczenia. Na temat otrzymanych wyników należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić kolejne, bardziej wiarygodne metody badań, a także dostosować kurację.

Zakażenia, których przyczyną są bakterie można leczyć przy pomocy środków medycznych tj. tabletki czy żele. Jednak istnieją bardziej doraźne sposoby rekonwalescencji, np. biorezonans wykorzystujący drgania elektromagnetyczne oddzielające wadliwe bakterie, od zdrowych tkanek.