Czy płyn do soczewek jest potrzebny?

Wada wzroku to dla niektórych spory problem- nie czują się oni dobrze w okularach, albo po prostu tryb życia, jaki prowadzą utrudnia im swobodne noszenie oprawek. Aby oszczędzić sobie kłopotu, a jednocześnie nie tracić niczego z pola widzenia, sięgają po soczewki kontaktowe. Jednak to pewna odpowiedzialność: jak o nie dbać?

Jak używać płynu do soczewek?

płyny do soczewekNa soczewki decydują się osoby, które z jakichś przyczyn nie chcą nosić okularów lub te, biorące czynny udział w przedstawieniach lub eventach medialnych, gdzie wymagana jest zmiana koloru oczu (kolorowe soczewki kontaktowe). Rozróżnić możemy dwa typy soczewek kontaktowych korygujących wzrok. Pierwsze z nich, to tak zwane soczewki twarde. Były to prekursorki dla współczesnych soczewek. Wykonane są z tworzywa organicznego. Mają bardzo dobrą przepuszczalność tlenu, co pozytywnie wpływa na odżywienie oka. Są mniejsze i twardsze od nowocześniejszych koleżanek, jednak korygują nawet duże wady wzroku, a dostępne na rynku są również modele dwuogniskowe. Soczewki twarde przyjmują na siebie mniej zanieczyszczeń, są bardziej odporne, przez co ich użycie może być dłuższe, nawet do dwóch lat. Z kolei soczewki miękkie powstają z hydrożelu uelastyczniającego się pod wpływem płynu. Soczewki miękkie są dużo bardziej delikatne i wymagają odpowiedniej ochrony, by mogły służyć jak najdłużej (nie dotyczy to soczewek jednodniowych). W celu oczyszczenia i utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia soczewek stosuje się płynne preparaty, o różnych właściwościach. Najczęściej płyny do soczewek wybierane są pod kątem składników odżywczych. Niektóre z nich, oprócz podstawowych elementów dezynfekujących posiadają ekstrakty dodatkowo nawilżające oczy wrażliwe. Aby prawidłowo dbać o soczewki należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta. W czołówce zadań, o których szczególnie należy pamiętać jest to, że płyn do soczewek trzeba wymieniać w pojemniczku każdego dnia: przed ponownym ułożeniem do niego soczewek należy dokładnie przepłukać go płynem, nalać świeżą porcję preparatu i dopiero wtedy umieścić w nim „kontakty”. Inne czynności, warte zapamiętania dotyczą przestrzegania terminu ważności czy nie dotykania wlotu buteleczki (mogą się tam nagromadzić bakterie).

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny mieć pojemniczek i małą buteleczkę płynu zawsze przy sobie. Nigdy nie wiadomo, czy nie nadejdzie sytuacja wymagająca zdjęcia soczewek. Nieprzygotowani, często decydują się spać w soczewkach, co jest dużym błędem, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia oka, a nawet jego uszkodzenia.