Błędy medyczne w czasie ciąży i porodu

Wiele mam uważa okres ciąży za wspaniałe przeżycie. Równie entuzjastycznie wypowiadają się na temat porodu. Każda kobieta chce pamiętać ten przełomowy moment jako coś dobrego. Niestety, niektóre z nich nie mogą pozytywnie opisać czasu, jaki spędziły w gabinecie położniczym. Często sytuacja ta jest „zasługą” personelu medycznego i błędów, których się dopuścili.

Błędy personelu medycznego na sali porodowej

poważne błędy lekarskie przy porodziePo długich dziewięciu miesiącach oczekiwania na upragnione maleństwo (lub maleństwa), przychodzi moment by wydać je na świat. Oboje rodziców wyczekuje tej chwili z niecierpliwością i pewnego rodzaju stresem. Towarzyszące temu nerwy są jak najbardziej uzasadnione: bywa, że strach przed nieznanym jest wręcz paraliżujący. Chcemy wtedy zaufać osobom, które posiadają rzetelną wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie. Przyszłe mamy powierzają im zdrowie i życie nie tylko swoje, ale i nienarodzonych jeszcze dzieci. Mogłoby się wydawać, że tak szanowana kadra jest zawsze nieomylna w swoich działaniach. Zdarzają się jednak przypadki, które są przyczynami uszczerbku na zdrowiu pacjentów, a nawet poważnych powikłań. Do najczęstszych błędów, do jakich dopuszcza personel medyczny (np. lekarz, pielęgniarka, położna czy diagnosta) należy między innymi nieumiejętne rozpoznanie stanu zdrowia matki i płodu, brak monitoringu zdrowia matki i dziecka w czasie ciąży i w trakcie porodu czy też opóźnienie bądź niewykonanie cesarskiego cięcia mimo ustalonych zaleceń medycznych. Również w przypadku chirurgii ginekologicznej musimy wziąć pod uwagę poważne błędy lekarskie przy porodzie, które prowadzić mogą do np. uszkodzeń dróg moczowych czy wypadania macicy. Błędy lekarskie mają również ogromny wpływ na delikatne ciało dziecka. Zdarzają się niedotlenienia, złamania, a nawet urazy śródczaszkowe. Do takich wypadków może dojść zarówno w czasie źle prowadzonej ciąży, jak i w trakcie porodu. Jeżeli pacjentka uzna, że padła ofiarą błędu w sztuce lekarskiej, może dociekać ona swoich praw na drodze sądowej.

Po rozpatrzeniu pełnej dokumentacji medycznej, zeznaniach świadków i opinii bezstronnego eksperta Sąd może przyznać pacjentce oraz/lub jej dziecku jednorazowe zadośćuczynienie pieniężne za krzywdy pacjenta, odszkodowanie z tytułu wymaganego leczenia spowodowanego błędem lekarskim lub renty, wynikającej z braku możliwości prawidłowego rozwoju.